Építkezés, károkozás

A szomszédjog általános szabályaként ismert, hogy a tulajdonos a saját dolgát csak olyan módon használhatja, amellyel másokat szükségtelenül nem zavar. A tulajdonos a dolog használata során ugyanis köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen a szomszédokat szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné. A „szükségtelen zavarás” fogalmából az is következik, hogy a „szükséges zavarás” nem…

Bővebben

Kölcsönszerződés

A hatályos Polgári Törvénykönyvünk szerint a Kölcsönszerződés alapján a hitelező meghatározott pénzösszeg fizetésére, az adós a pénzösszeg szerződés szerinti későbbi időpontban a hitelezőnek történő visszafizetésére és kamat fizetésére köteles. Jár-e a kölcsön után kamat? Alapesetben jár, de természetesen beszélhetünk kamat nélküli ún. szívességi kölcsönről is. Az adós ugyanis nem köteles kamat és egyéb díj fizetésére,…

Bővebben

Végrehajtói díjszabás

A végrehajtói díjszabást Rendeletek (IM) rendezik és –valljuk be – olyanok, amilyenek. Sok dolgunk nincs vele, hiszen a jogalkotó ennyit látott jónak, amikor ezeket a Rendeleteket meghozták. Az azonban kérdés lehet, hogy a díjszabásban közölt tételek mindegyike jogos-e? Mi van azokban az esetekben, amikben nem éltünk vagy nem időben a díjszabás ellen jogorvoslattal? Mi van,…

Bővebben

Jogtalan végrehajtás

Lehet jogtalan a végrehajtás? Előfordulhat, hogy az adós úgy érzi, hogy a hitelező jogtalanul indította meg ellene a végrehajtási eljárást. A végrehajtási eljárásra is igaz, – sok más eljáráshoz hasonlóan -, hogy be kell tartani a szükségesség és arányosság elveit, azaz csak akkor lehet megindítani, ha szükséges és követni kell az arányosság, azaz jelen esetben…

Bővebben

Sérelemdíj

Hatályos Polgári Törvénykönyvünk szerint akit személyiségi jogában megsértenek, sérelemdíjat követelhet az őt ért nem vagyoni sérelemért. A sérelemdíj fizetésére kötelezés feltételeire – különösen a sérelemdíjra köteles személy meghatározására és a kimentés módjára – a kártérítési felelősség szabályait kell alkalmazni, azzal, hogy a sérelemdíjra való jogosultsághoz a jogsértés tényén kívül további hátrány bekövetkeztének bizonyítása nem szükséges.…

Bővebben

Fizetési felszólítás

Tartoznak Önnek és szeretne jogszerűen tovább lépni, azaz hozzájutni a pénzéhez? Szólítsa fel az adósát teljesítésre ügyvéden keresztül! Adjon neki rövid határidőt tartozása rendezésére, hogy egy esetleges nemteljesítés esetén Ön is tovább tudjon lépni és jogszerűen érvényesíteni tudja a követelését. Pénztartozás esetén, ha a felek a szerződésben a pénztartozás teljesítésének idejét nem határozták meg, a…

Bővebben

Ingatlan adásvételi ügyvéd

Az adásvételi szerződés alapján az eladó dolog tulajdonjogának átruházására, a vevő a vételár megfizetésére és a dolog átvételére köteles. Ha az adásvételi szerződés tárgya ingatlan, az eladó a tulajdonjog átruházásán felül köteles a dolog birtokának átruházására is. Ha a szerződés tárgya ingatlan, az adásvételi szerződést írásba kell foglalni. A dolog adásvételére vonatkozó szabályokat kell megfelelően…

Bővebben

Adósság öröklése

Hatályos Polgári Törvénykönyvünk szerint az ember halálával hagyatéka mint egész száll az örökösre. Örökölni végintézkedés alapján vagy törvény szerint lehet. Ha az örökhagyó után végintézkedés maradt, az öröklés rendjét ez határozza meg. Az öröklési igény nem évül el.  Törvényes örökös első sorban az örökhagyó gyermeke. Több gyermek fejenként egyenlő részben örököl.  Ha több leszármazó közösen…

Bővebben

Tartozás öröklése

Hatályos Polgári Törvénykönyvünk szerint az ember halálával hagyatéka mint egész száll az örökösre. Örökölni végintézkedés alapján vagy törvény szerint lehet. Ha az örökhagyó után végintézkedés maradt, az öröklés rendjét ez határozza meg. Az öröklési igény nem évül el. Nem mindenki tudja, de amikor egy hozzátartozó meghal, a jogszabály szerint az örökös vagy örökösök nemcsak vagyonát,…

Bővebben

Kölcsönszerződés magánszemélyek között

A hatályos Polgári Törvénykönyvünk szerint a Kölcsönszerződés alapján a hitelező meghatározott pénzösszeg fizetésére, az adós a pénzösszeg szerződés szerinti későbbi időpontban a hitelezőnek történő visszafizetésére és kamat fizetésére köteles. Jár-e a kölcsön után kamat? Alapesetben jár, de természetesen beszélhetünk kamat nélküli ún. szívességi kölcsönről is. Fel lehet-e mondani a kölcsönszerződést? Nem csak lehet, de gyakran…

Bővebben