Tartozás öröklése

Hatályos Polgári Törvénykönyvünk szerint az ember halálával hagyatéka mint egész száll az örökösre. Örökölni végintézkedés alapján vagy törvény szerint lehet. Ha az örökhagyó után végintézkedés maradt, az öröklés rendjét ez határozza meg. Az öröklési igény nem évül el.

Nem mindenki tudja, de amikor egy hozzátartozó meghal, a jogszabály szerint az örökös vagy örökösök nemcsak vagyonát, hanem minden fennálló tartozását is öröklik. A haláleset után az érintett helyi önkormányzat elindítja az ún. hagyatéki eljárást, amely során felkutatják az örökhagyó minden vagyonát (ingatlanok, ingóságok, bankbetét, értékpapírok, stb.), majd összeírják a hitelezőket, valamint azokat a tartozásokat is, amelyeket az elhunyt az élete során halmozott fel.

Az öröklés kapcsán nem lehet szemezgetni az örökségből, azaz kiválasztani, hogy mi mire tartanánk igényt. Itt az ún. „mindent vagy semmit” elv érvényesül, azaz az örökös a hagyaték egészét, azaz a vagyont (aktívum) és az adósságot (passzívum) is örökölni fogja. Lemondás esetén pedig az egész örökségről lemond: a vagyonról és a tartozásról is, azonban az adósság az örökös további egyenesági rokonaira, adott esetben a kiskorú gyermekre száll át. 

Milyen adósságot lehet örökölni?

A teljesség igénye nélkül:

  • lakáshitel
  • autóhitel
  • személyi kölcsön
  • hitelkártya adósság
  • folyószámla adósság

Ha kérdése, vagy kétsége van annak kapcsán, hogy elfogadja-e az örökséget, hogyan fog az elfogadott örökség alapján felelne, a legjobban teszi, ha felkeres egy ügyvédet és konzultál vele a várható helyzetről.