Bitcoin adózás

Tartalmát tekintve a Bitcoin nem jogszabály által meghatározott fizetőeszköz, értékpapír vagy birtokba vehető dolog, és csak virtuálisan létezik.

A Bitcoin tehát lényegében egy kifizetési ígéret, amely az éppen aktuális ára, árfolyama alapján pénzre váltható vagy annak felhasználásával terméket vagy szolgáltatást – bizonyos szállítóktól – igénybe lehet venni, azaz fizetni lehet, ha van olyan személy vagy szervezet, aki vagy amely azt elfogadja.

Tulajdonságából és felhasználási céljából következően bármely digitális fizetőeszközt (Bitcoin-t vagy más, hasonló vagy azonos módon keletkeztetett fizetőeszközt) a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban Szt.) 29. § (8) bekezdése alapján a forgóeszközökön belül, mint vásárolt követelést az egyéb követelések között indokolt kimutatni és ennek megfelelően értékelni.

A kriptopénzből származó jövedelmek számviteli elszámolása azonosan történik.

Számviteli kimutatás és értékelés szempontjából e követelést annak ellenére, hogy árfolyama van, amely gyakran és esetenként még egy napon belül is jelentős volatilitást mutatva változik, nem lehet a devizában fennálló követelések szabályai szerint értékelni. Azonban bármely digitális fizetőeszköz miatt keletkezett követelést, a mérlegfordulónapon értékelni kell olyan szempontból, hogy annak könyv szerinti értéke nem magasabb-e mint a piaci értéke és indokolt esetben, az Szt. 55. §-a szerinti értékvesztést kell annak könyv szerinti értékére elszámolni, amennyiben az tartós és jelentős összegű.

technology-3126814_1280

Bitcoin bevétel utáni adózás ha más digitális fizetőeszközre váltom?

Amennyiben egy vállalkozás év közben egyik fajta digitális fizetőeszközét egy másik fajta digitális fizetőeszközre váltja át (pl. Bitcoinért Etheteruemot vásárolt) akkor az, nem tekinthető a digitális fizetőeszköz beszerzése miatt keletkezett követelése kiváltásának, mert annak tartalma lényegében nem változik. Ebből következően az ilyen változást nem indokolt értékesítésként és új beszerzésként elszámolni, de kapcsolódó analitikus nyilvántartásban vezetni kell a digitális pénz átváltásából adódó mozgást.

Bitcoin adózás ha pénzre váltja

Ha a Bitcoin-ért a vállalkozás pénzt (devizában vagy forintban) vagy más eszközt (pl. tárgyi eszköz, készlet) kap, akkor az a követelés megtérülésének („befolyásának”) minősül. Ilyenkor a követelés ellenében kapott eszköz árának/árfolyamának és követelés könyv szerinti értékének nyereségjellegű különbözetét az Szt. 84. § (7) bekezdés n) pontjának előírása szerint a pénzügyi műveletek egyéb bevételeként, veszteség jellegű különbözetét az Szt. 85. § (3) bekezdés n) pontjának előírása szerint a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításaként kell elszámolni. A felhasználás eredményének elszámolását nem befolyásolja az a tény, hogy a vállalkozás fő tevékenysége digitális fizetőeszközök adásvétele.

 A digitális fizetőeszközökhöz kapcsolódó bizonylatolási szabályok nem térnek el az általánostól. A digitális fizetőeszközök mozgását az Szt. 165-169. §-aiban leírtaknak megfelelően bizonylatok alapján kell rögzíteni és a főkönyvi könyvelést analitikus nyilvántartásoknak kell alátámasztani. Amennyiben a digitális fizetőeszközzel kereskedő cég az ügyletért közvetítői díjat számít fel, akkor a vásárló részéről szolgáltatás igénybevétele történik, melynek ellenértékét nála a Szt. 78. § (3) bekezdése alapján igénybevett szolgáltatások költségeként kell elszámolni, a digitális fizetőeszköznek a teljesítés napján a könyvelés devizanemére átszámított árfolyama szerinti összegben.

bitcoin-3090250_1280

Bitcoin adózásra vonatkozó jogi szabályozások

Kifejezetten a digitális pénzek adózására (köztük a Bitcoin) vonatkozó jogi szabályozást az adótörvények, így a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) sem tartalmaz. Ezért az adott jogszabályi keretek között kell értékelni az adott ügylet adókötelezettségét.

Amennyiben a magánszemély a bitcoinhoz szoftver felhasználásával jut hozzá (bitcoin bányászat), úgy az Szja tv. szerinti önálló tevékenységből származó bevételt szerez. Az önálló tevékenységből származó bevételből a jövedelmet a magánszemély a 10 %-os költséghányad vagy a tételes költségelszámolás alkalmazásával állapíthatja meg.[Szja tv. 16-18. §] A jövedelem után a magánszemély 15 százalékos személyi jövedelemadót (adóelőleget) és 17,5 százalékos szociális hozzájárulást köteles fizetni. [Szja tv. 8. § (1) bekezdés, a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (Szocho tv.) 1. § (1) bekezdés, 2. § (1) bekezdés]

Az adóelőleget és a szociális hozzájárulási adót negyedévente a negyedévet követő hó 12-ig kell megfizetni és az éves személyi jövedelemadó bevallásban kell bevallani. [Szja tv. 46. § (1), (3), (9)-(10) bekezdés, 47. §, Szocho tv. 3. § (2) bekezdés, 27. §] Ha a tevékenységet egyéni vállalkozás keretében végzi, akkor értelemszerűen az egyéni vállalkozókra vonatkozó szabályokat kell alkalmaznia.

Megjegyezni kívánjuk, hogy amennyiben a kereskedő ellenértékként jut a bitcoinhoz, az ugyanúgy adózik, mint a tevékenységéből származó más jövedelme (például önálló tevékenységből származó vagy vállalkozói bevételnek minősül). 3. A befektetési célból megvásárolt bitcoin későbbi értékesítése egyéb jövedelemként lesz adóköteles, azzal, hogy – a költségelszámolásra vonatkozó rendelkezéseket is figyelembe véve – a bevételnek nem része a megszerzése érdekében a magánszemély által viselt szabályszerűen igazolt kiadás.[Szja tv. 28. § (1) bekezdés] Szintén egyéb jövedelemként adóköteles, a megvásárolt bitcoin később devizára (például dollárra) történő átváltása során elért jövedelem.

Az egyéb jövedelem 85 %-át kell jövedelemként figyelembe venni az Szja tv. 29. § és 47. § (5) bekezdése alapján, ha az egyéb jövedelem után a magánszemélyt terheli a szociális hozzájárulási adó kötelezettség. A 15 százalékos személyi jövedelemadó (adóelőleg) és a 17,5 százalékos szociális hozzájárulás alapja ekkor a jövedelem 85 százaléka. 4.Az Szja tv. továbbra sem tartalmaz olyan nyilvántartást (mellékletet), ami kifejezetten a bitcoinra vonatkozna, így a 10. § (1) bekezdése az irányadó, mely kimondja, hogy a magánszemély az 5. számú melléklet és a törvény előírásainak megfelelően alap- és kiegészítő nyilvántartásokban, időrendben, folyamatosan nyilvántart és rögzít minden olyan adatot, amely az adókötelezettség betartásához utólagosan is ellenőrizhető módon szükséges."