Szívességi lakáshasználat, szívességi lakhatási szerződés

A szívességi lakáshasználat során valaki lakbér fizetése nélkül veszi igénybe a más tulajdonában álló lakást.

Hasonlóan, ahogy a szívességi kölcsönnél, ahol az adós nem köteles kamat és egyéb díj fizetésére, ha ezt a felek kifejezetten kikötötték, vagy ha a szerződés céljából vagy az eset körülményeiből ez következik.

A szívesség azonban gyakran vissza is üthet a szívességet biztosító számára, ezért nem árt, ha annak szabályait mégiscsak lefektetik a felek.

A szívességi lakáshasználati szerződést nem említi a polgári törvénykönyv. Ezért az ingyenes szerződések, és ezeken belül is a haszonkölcsön szerződések szabályait alkalmazzák rájuk, amennyiben szükséges valamilyen írásos formát adni a megállapodásnak. Ez a szerződés is megköthető szóban éppoly érvényesen, mint írásban.

Mi azonban mindenféleképpen az írásbeli szerződéskötést javasoljuk. Egyfelől a bizonyíthatóság miatt, vagyis, hogy mire is jogosítottuk fel a szívességi lakáshazsnálót, másfelől analógiában a Lakástörvénnyel, ahol a törvény előírja, hogy lakásbérleti szerződést érvényesen írásban lehet kötni.

A szívességi lakáshasználati szerződés megszűnése jó esetben a szívességi lakáshasználatra megállapított idő elteltével következik be. Megszűnhet valamelyik fél döntésé értelmében is, például, ha az ingyenes kölcsönvevő visszaszolgáltatja a lakást, vagy az ingyenesen kölcsönbeadó visszakéri az ingatlant. A kölcsönadó a szerződést 15 napra mondhatja fel.

Azonban az élet gyakran hoz nemkívánt fordulatokat, így példúul a felek viszonya megromolhat, vagy a szívességi használatba adónak valamilyen oknál fogva – amelyet korábban nem ismerhetett -, szüksége van az ingatlanra. Vagy, kiderül, hogy olyan tevékenységet, (például kereskedelmi tevékenységet) folytat a kedvezményezett az ingatlanban, ami a tulajdonosnak nem tetszik és ilyen körülmények között nem adta volna oda szívességi használatba a lakását.

Aztán az is lehet, hogy a szívességi lakáshasználat meghatározott célja lehetetlenné vált és azonnali hatályú felmondásnak van helye. Azonnali hatályú felmondásnak van helye, ha valaki rongálja az ingatlant, szerződésszegően használja, nem a funkciójának megfelelően.

Az ilyen szerződésnél sem szabad azonban elfeledkezni róla, hogy bizony a szívességi alkáshazsnálónak is vannak jogai, a kötelezzetsségei mellett.

A Legfelsőbb Bíróság korábbi határozatai a szívességi lakáshasználó jogosultságai kapcsán többször döntöttek.

Ha ugyanis a lakás használója jogszerűen költözik be a lakásba és ott is lakik, akkor megilleti a lakás használatához való jog, még akkor is, ha a bent tartózkodásának jogcíme időközben megszűnt, így igényt tarthat jogi védelemre akár a lakás tulajdonosával szemben is.

Célszerű tehát ügyvéd által szerkesztett és ellenjegyzett okiratba foglalni az ilyen szerződés tartalmi elemeit, hogy megelőzzük az esetleges későbbi jogvitákat és kellemetlenséget.